събота, 21 април 2012 г.
Какво може да се каже за времето през почивните дни?
Жителите на големите градове не веднъж са забелязвали, че най-слънчевите дни са през седмицата, а през почивните дни времето се разваля, захладнява и небето се покрива с облаци. Какво е това? Мистика? Заблуда? Или, може би , случайност? А може ли да е природна закономерност, за която все-пак има някакви причини?
Служителите на Института по метеорология и климатични изследвания Доминик Боймер и Бернхард Фогел твърдят, че лошото време през почивните дни не е случайност, а строга закономерност. Изучили са повече от 70 хиляди записа на неделните ритми на смяна на температурата, облачността и честотата на валежите. В крайна сметка стигнали до извода, че хубавото време в мегаполисите обикновено е от понеделник до четвъртък,а в петък започва да се заоблачава. В събота вали дъжд и духа вятър, а небето престава да се мръщи едва през втората половина на неделния ден. За съжаление, тогава свободните дни свършват… Седемдневният цикъл се повтаря, и това е особено забележимо през лятото – за голямото съжаление на хората, които работят в офиси.
„Съботното проклятие“ действа по целия свят - твърди Доминик Боймер. – или поне там, където живеят хора. А там, където дъждовете са рядкост или валят по месеци, в края на седмицата обезателно захладнява….
С двамата учени е съгласен и техния колега - италианския климатолог Антонело Пазини. Той свързва промените на времето през почивните дни с напрегнатия ритъм на градския живот.През работните дни в ниските слоеве на атмосферата се натрупва дребен прах, чиито частици активно отразяват и разсейват слънчевите лъчи, което води до захлаждане. Едновременно с това частиците стават и центрове на кондензация. Около тях се концентрира влага и се образуват облаци, небето започва да се „мръщи“ и започва да вали дъжд.
Разбира се, слуховете за „съботното проклятие“ са били разпространени сред синоптиците и преди. Даже е било наречено „облаците на Фантоци“ - по името на персонажа на италианските комедии, злочест офисен служител, който успял да попадне под дъжда дори в рая…
Еколозите не изключват влиянието на микропраха върху времето през почивните дни, но главната причина смятат, че не е в него. Всички метеорологични промени сега се отдават на глобалното затопляне. През последните години значително се е променила хаотичността на промяна на времето. До голяма степен поради това хората започнали да обръщат внимание на захладняването през почивните дни. През седмицата времето може да се променя по-често , отколкото преди. Това се отнася и за промяната на температурната амплитуда в рамките на денонощието. Сега даже и в средните географски ширини температурата през нощта може да бъде с 15 градуса по-ниска от дневната. По-рано такива резки колебания са били характерни само за южните страни.
Няма коментари:
Публикуване на коментар