събота, 26 май 2012 г.
Да се говори на два езика е полезно за мозъка
Колкото по-дълго човек говори на два или повече езика, толкова по-силно у него се развиват когнитивните навици. Mediafax информира, че все повече учени смятат, че редовното използване на два езика в речта води до подобряване на умствената дейност.
С този въпрос се занимават специалисти от Йоркския университет в Торонто.
Те са стигнали до заключението, че използването на два езика , особено ако не се знае кой език ще се наложи да се използва в следващия момент, сякаш „превъта“ мозъка. Освен това според тях двуезичните хора по-добре се справят с тестовете с много задачи, в това число и с тези, които моделират едновременно водене на разговор по мобилен телефон. Всички, подложени на тестуване не се справяли добре, но все пак двуезичните били малко по-добре от другите…
За да стане човек двуезичен, все пак трябва да заплати определена цена. Оказва се, че на билингвите са нужни няколко милисекунди, за да подберат нужната дума на нужния език. При двуезичните деца речниковият запас на всеки от езиците е по-малък от този на децата, разговарящи на един език. Вероятно речникът на всеки от езиците при тях е по-малко разнообразен, но като цяло те знаят много повече думи.
В едно от изследванията, провеждани в реалността, а не в лабораторни условия, учените доказали, че хората, които през целия си живот общували на два езика, до голяма степен са способни да се справят с болестта на Алцхаймер. Симтомите на заболяването при тях се проявявали 4 години по-късно, отколкото при тези, които общували на един език. Освен това , след като болестта започнела да разрушава някои области от мозъка, хората-билингви все още подържали неговото нормално функциониране.
Като цяло данните, получени от изследванията на университета в Торонто свидетелстват за това, че двуезичието е за препоръчване да бъде задължително въведено, особено в едноезичните общества.
Няма коментари:
Публикуване на коментар