неделя, 27 май 2012 г.
Известни изобретатели (които са откраднали идеята)
Галилео Галилей
Галилео Галилей е италиански астроном , физик и математик. Когото да попита човек, какъв е приносът му в науката, естествено е да Ви отговори, че е изобразил телескопа. Само че има едно „НО“! Галилей не е изобретил телескопа…
А кой, всъщност е изобретил телескопа?
Ами това е нидерландският учен Ханс Липпершей, който през 1608 година конструирал първия в света телескоп и се опитал да получи патент за своето изобретение, но без каквато и да е причина, му било отказано…
В същата година до Галилей дошла информация за този нов инструмент за наблюдаване на отдалечени обекти – т. нар. „холандска тръба“ (или телескопа на Липпершейн), и през 1609 година той бързо конструирал свой телескоп. Трябва да се отбележи, че увеличението на неговия телескоп било малко по-голямо от това на Липпершейн.
Макар че и Галилей не получил патент, сторически нещата се стекли така, че с неговото име се свързва изобретяването на телескопа, а името на истинския му създател даже и не се споменава в учебниците…
Александър Греъм Бел
Бел бил много приятен човек за всички. Обстоятелствата в живота му се стекли така, че основно общувал с глухи хора, и даже жена му и майка му били глухи. Затова е учудващо и съвсем неразбираемо, защо му е било, да изобретява телефона… И дали наистина го е изобретил?....
През 1860 година италианецът Антонио Меучи пръв демонстрирал как работи измисления от него телефон, когото нарекъл „телетрофон“. Именно той е истинския изобретател на телефона. Но тъй като бил беден емигрант в САЩ, не успял да намери 10 долара, за да патентова своето изобретение през 1874 година.
Две години по-късно американецът Александър Греъм Белл получил патент за телефона, като му се паднали и славата, и богатството, а самият изобретател умрял в бедност и неизвестност.
Алберт Айнщайн
Във всички научни книги е казано, че Алберт Айнщайн е разработил Теорията за относителността. Само че, дали наистина е така? И ако не е, кой, в действителност, я е разработил?
Известно е, че Анри Поанкаре е в основата на създаването на Теорията за относителността и много преди Айнщайн формулирал принципа на относителността. Самият Айнщайн много дълго е отричал да се е запознавал с трудовете на Поанкаре и в многобройните му научни разработки ( 30 книги и 500 статии) едва ли ще се намери препратка или споменаване на името на Поанкаре.
Александр Флеминг
Много хора си спомнят за него, когато става дума за пеницилина. Всъщност, бащата на Флеминг още в ранното си детство се заклел, че ще даде на сина си добро образование. В действителност синът успешно завършил медицинското училище и успял да открие лечебната сила на пеницилина, който на времето спасил живота на Чърчил, когато бил болен от пневмония. Но … нещата не са така прости… На практика Чърчил не е лекуван с пеницилин, а не Флеминг е човекът, който го е открил. Оказва се, че той просто….
Кой, всъщност е откривателя на пеницилина?
Трудно е да се отговори на този въпрос, но много преди Флеминг племена в Северна Африка използвали пеницилин. През 1897 година Ърнест Дучестне използвал плесента penicillum glaucoma за лечение на тиф при морски свинчета. В историята на науката това може да са само безполезни изследвания, но те са могли да потвърдят лечебните свойства на пеницилина. В същото време други учени не възприемали дейността му на сериозно. Патент не получил никога, а умрял след 10 години от болест, която могла да бъде излекувана с пеницилин .
Когато, много по-късно, съвсем случайно Флеминг открил пеницилина, той и не допускал, че ще може с него да се помогне на някого и се заел с други изследвания, а с разработката на пеницилина се заели други учени: Говард Флори, Норман Хитли, Андрю Мойер и Ърнест Чейн и благодарение на тях той придобил формата, в която се прилага и днес.
Томас Едисон
Томас Едисон е известен като „най-плодовитият изобретател в света“. Счупил е световния рекорд и е получил 1093 патента. Само че списъкът на изобретенията, които Едисон не е направил, е твърде дълъг, много факти са отдавна доказанаи, но въпреки това децата в училище все още учат, че електрическата крушка, кинофилма, електричеството и много други важни неща, са изобретени именно от него
Да се спрем на електрическата крушка. Много учени са имали да разработят крушка на принципа на нажежаема жичка, но първият, който я е разработил, е немският изобретател Хайнрих Гьобел. Той се опитал да я продаде на Едисон, но тъй като последния не видял практическата полза от нея, отказал. Скоро след това немецът починал и Едисон купил изобретението от неговата бедна вдовица на много по-ниска цена. Само че не спрял с това, а купил и патент на крушката, изобретена от Джоузеф Суон след Гьобел, но година преди Едисон. Затова в учебниците го наричат баща на електрическата крушка.
Няма коментари:
Публикуване на коментар