сряда, 6 юни 2012 г.
Самум - ужасът на пустините….
Пясъчните бури - така наречените „самум“ , което значи“отровен“, от много отдавна са обвеяни в мрачна слава. Такива бури наистина са погубвали цели кервани. Наблюдават се в пустините на Северна Африка и Арабския полуостров и най-често имат западно или югозападно направление. Основно възникват през пролетта и лятото.
„ Половин - един час преди започване на безпощадната буря, яркото слънце помръква и сякаш се покрива с мътна пелена. На хоризонта се появява малко тъмно облаче, което бързо се увеличава и закрива синьото небе. Налита първия порив на горещ, бодлив вятър, и само след минута денят помтъква. Облаци от горещ пясък безпощадно блъскат всичко живо и закриват обедното слънце. Във воя и свистенето на вятъра пропадат всички останали звуци. Струва ти се, че самият въздух се обръща срещу теб…“ – такова описание на пясъчна буря е направено от древногръцкия учен Херодот.
В наши дни, когато пустинята е пресечена от автомобилни пътища, а над тях по всички посоки преминават въздушни трасета, пътеществениците вече не са заплашени от гибел. Но назад във времето нещата съвсем не са стояли така. През 1805 година самум засипал с пясък 2000 човека и 1800 камили. Напълно възможно е такава буря да е погубила армията на персийския цар Камбис през 525 година( за която е писал Херодот).
Може онова, което разказват преживелите стихията да е преувеличено, но, без съмнение, самум е нещо много опасно.
363б
Ситният пясъчен прах, който издига силния вятър, прониква в ушите, очите, носоглътката и белите дробове.
За да спасят живота си, хората лягат на земята и закриват главата си с дрехи. Случва се, че от задух и високите температури, достигащи 50 градуса, често да губят съзнание.
Много пустинни бури дължат зараждането си на преминаващи циклони. Има и друга причина - в пустините през горещото време на годината, се понижава атмосферното налягане. Нагорещените пясъци силно нагряват въздуха над повърхността на земята. В резултат на това той се издига нагоре, а на негово място с много голяма скорост се устремява по-хладен и плътен въздух. Образуват се неголеми местни циклони, пораждащи пясъчните бури.
По данни на еколозите, през последните години пясъчни бури се случват десет пъти по-често, отколкото преди 50 години…. Само в Мавритания в началото на шестдесетте години пясъчни бури е имало не повече от два пъти годишно, сега са повече от осемдесет…
Няма коментари:
Публикуване на коментар