събота, 23 юни 2012 г.

Какво не знаем за човешкото сърце

Тъй като сърцето произвежда свои собствени електроимпулси, то може да продължи да бие даже и когато е отделено от тялото. Това ще продължи до момента, до когато продължава да получава достатъчно количество кислород.

Сърцето на човек на средна възраст бие примерн 72 пъти в минута, 100000 пъти на ден, 3600000 пъти годишно и 2,5 милиарда пъти през целия живот.

Честотата на съкращенията на сърдечния мускул(пулс) на плода, е два пъти по-голяма от тази при възрастните. Например пулсът на плода може да бъде 140 удара в минута. . . Когато възрастта на плода стане 12 седмици, сърцето му изпомпва вече 28 литра кръв на ден.

Когато тялото се намира в покой, на кръвта са нужни само 6 секунди да достигне от сърцето до белите дробове и обратно, 8 секунди за да се добере до мозъка и да се върне обратно, и 16 секунди, за да достигне до пръстите и да се върне.

Ако кранът на мивката бъде пуснат да работи на пълна мощност 45 години, ще излее количество вода, равно на количеството на кръвта, която човешкото сърце изпомпва за един човешки живот със средна продължителност.

Обемът на кръвта, изпомпвана от сърцето, може да варира в широк диапазон - от 5 до 30 литра в минута.

Сърцето осигурява кръв на всичките 75 трилиона клетки на организма. Кръвоснабдяване липсва само в очните роговици.

За живот със средна продължителност сърцето изпомпва около 5,7 милиона литра кръв.

5% от запасите на кръв се намират в сърцето, 15–20% постъпва в мозъка и централната нервна система , а 22% отива на бъбреците.

Сърцето произвежда звук, когато се затварят сърдечните клапи.

Човешкото сърце започва да бие 4 седмици след зачеването, и не спира до самата смърт

Новороденото бебе има примерно една чашка къв в своето кръвообръщение.

Древните египтяни считали, че серцето и другите основни оргаи може по своя воля да се преместват вътре в тялото.

Платон смятал, че мисленето се заражда в мозъка, а страстите - в сърцето. Имат се предвид непосредствено органите.

Кокаинът влияе на электрическата активност на сърцето и предизвиква спазъм на артерията, което може да доведе до инфаркт или инсулт дори при здрави хора.

Женское сърце обикновено бие по-бързо от мъжкото: мъжкото - 70 удара в минута, а женското - 78.

Френският лекар Рене Лаенек изобретил стетоскопа (медицинската слушалка) когато почувствал, че да се притиска ухо до гърдите на пациентки с голям бюст, е неудобно.

Лекарят Erasistratus от Хиос(304–250 пр н. е.) бил първият, който предположил, че сърцето функционира като помпа.

Гален твърдял, че сърцето само произвежда кръв, но с откритата през 1616 година Уилям Харвин кръвоносна система показал, че в организма има ограничено количество кръв и тя се движи в кръг.


Няма коментари:

Публикуване на коментар