Бащите, които сами правят аборт
Това рядко явление в природата е характерно за няколко вида морски кончета и морски игли. Върху този проблем са работили учени от Техеранския университет по селско стопанство и механика. Те изучили протичането на бременността при самците на морската игла от вида Syngnathus scovelli. Били проведени редица експерименти, резултатът от които се оказал много интересен: самците сами контролират броя на ембрионите в своята възпроизводствена камера. Решаващо значение в този процес има тазмерът на тялото на партньорката – майка на децата им. Ако самецът износва потомство от по- едра майка, той се отнася с него много грижливо, а яйцата на по-дребните майки са подложени на дискриминиране . По—голямата част от такива яйца мъжкият не износва, а прекъсва бременността, като прекратява достъпът на хранителни вещества.
В тялото на изящната и тънка морска игла, има възпроизводствена камера - слизеста торбичка, където самката след чифтосването поставя яйцата , и там те са надеждно защитени от външния свят и могат да растат и да се развиват. Хранителни вещества и кислород получават от организма на своя баща. След 12- 14 дни при бащата се извършва „раждането”- готовите малки напуската камерката и започват самостоятелен живот.
Тъй като процесът се оказал изключително интересен, и затова учените решили да хо изучат изцяло. Поставили си за цел да разберат, как предишния опит влияе на башата за текущата му бременност. Всеки самец, участващ в експеримента, имал по 2 чифтосвания и 2 бременности. При всички случаи самците предпочитали по-едри женски екземпляри.. Това, че по-едрите женски са по- плодовити, било много ясно изразено – по- дребните оставяли по 4 яйца, а при по- едрите те достигали до 42. До такъв извод стигнали учените след изследване на втората бременност на самците.
Дори поведението им , по време на втората бременност било по- различно. Учените смятат, че то зависело много от техния предишен опит. Ако при първото чифтосване женската била по- голяма и яйцата били повече, това се отразявало негативно на втората бременност. За да съхрани изтощения си организъм , бащата просто прекъсвал достъпа на хранителни вещества до ембрионите си, и те скоро загивали. Учените стигнали и до друг любопитен резултат: при някои видове Морски игли , например S. Typhle, зародишите от една страна получавали хранителни вещества от бащата, а от друга - сами му предоставяли някои аминокиселини, които са нужни за черния му дроб и мускулите.
Възниква въпроса, защо самците се чифтосват с по- дребни партньорки, след като потомство няма да има ? Учените смятат, че тъй като женските екземпляри са много повече, на мъжките не им се налага да избират особено, но ако „нежеланата” бременност настъпи, с прекъсването и те могат да се „съхранят” и за сметка на ембрионите след това да имат здраво потомство. Това всъщност се явява естествен подбор.
0 коментара:
Публикуване на коментар