Нивото на заетост или къде е раят за безработните?...
Най-подходящите страни за търсене на работа се оказват Индия и Китай. Там индексът на заетост на населението е +51% и +24% съответно. Тези данни са обнародвани в списание Forbes, което публикува данни за най-добрите и най-лощите страни от гледна точка на търсене на работа. Рейтингът се основава на проучване на най-големия трудов посредник Manpower сред 62 хиляди работодатели и е изготвен, като се взема предвид техните намерения да съкращават или намаляват работните места от октомври до декември.
Шансовете за намиране на работа също са добри и в Тайван, Бразилия, Коста-Рика, Пери, Сингапур, Австралия и Панама. Ще се отнася до Европа, за повече или по-малко перспективна, що се отнася до пазара на труда, е призната Германия, с показател +7. САЩ са избегнали мястото в списъка на страните, които са най-зле и имат коефициент +4.
Лидер в списъка на най-неблагополучните страни е станала Гърция, където индексът на заетост е - 10%. При това в сравнение с миналото тримесечие той се е увеличил два пъти. В списъка с влошена прогноза за откриване на нови работни места, фигурират още четири държави: Италия(-8%), Испания(-4%), Ирландия(-3%) и Чехия(-2%). Не много по-добре е ситуацията в Румъния, Унгария, Франция, Нидерландия и Великобритания. Нашата страна, както и Русия, не са намерили място в нито един от тези списъци.
Вчера (31.09) в Осло е била проведене конференция на Международния валутен фонд и Международната организация на труда, по проблемите на възстановяване на заетостта след световната икономическа криза. Съгласно доклада на МВФ, глобалната безработица по настоящем е достигнала рекордни показатели. Само за последните три години работата си са загубили 34 милиона души. А общото число на безработните е превишили 210 милиона.
Такива високи показатели човечеството не помни. Това, което е най-тъжно е, че признаци за нейното снижаване за сега няма. По изчисления на Международната организация на труда, в близките години ще са необходими 440 милиона работни места само за новите участници в пазара на труда, без да се има предвид трудосустройството на тези, които са пострадали от неотдавнашните икономически сътресения.
На пръв поглед по-добре се справят развиващите се страни, тъй като от 2007 нивото на безработица в тях се е увеличило с 0,25%, докато в разитите страни -с 3%. Особено силно е пострадала Испания, където ръстът на безработица е почти 10%, а също САЩ и Нова Зеландия. Само че не трябва да се забравя, че от гледна точка на социална защита, безработните в развитите страни се чувстват много по-добре. Не винаги нивото за безработица съвпада с данните от официалната статистика. Друг е въпросът, че там, където има възможност, страните се стремят да не допуснат прекомерно снижаване нивото на заетост.
По материали на. utro.ru
0 коментара:
Публикуване на коментар