Тайната на африканските племена – 2
Космологията на догоните
Ако тъждеството на По толо и Сириус В е трудно да се подложи на съмнение, то нещата с втория спътник на Сириус , наричан от догоните Еме йа толо съвсем не стои така. На съвременните астрономи такъв спътник не е известен. Но.. неговото съществуване се предполага! Интересна е представата на догоните, че По толо и Еме йа толо, правят един оборот около Сиги толо, примерно за едно и също време - 50 години, макар траекторията на Еме йа толо да е по- дълга.
От позицията на съвременната небесна механика такава орбита е изключително малко вероятна, ако въобще е възможна. Еме йа толо, твърдят догоните, е по-голяма от По толо, и е 4 пъти по- лека. Нея още я наричат „малкото Слънце на жените” - Йау наидаги.
Около нея се въртят 2 планети – Ара толо и Йу толо. Трябва да се отбележи, че догоните прекрасно различават звезда(толо), планети(толо таназе — букв. „движещи се звезди” и спътници(толо гонозе — «кръжащи звезди»).
Впрочем, да не бързаме да причисляваме догоните към исключителните астроноки. Колкото и да е странно, Слънчевата система при тях се състои само от 5 планети –Венера, Земя, Марс, Юпитер и очевидно Сатурн.
Догоните знаят, че Земята се върти около оста си и около Слънцето. Също така знаят, че Луната (Ие Пилу) е „суха и мъртва” и обикаля около Земята, Юпитер (Дана толо) има 4 спътника, а Сатурн (Йалу уло толо) - „постоянен ореол” - пръстен.
В същото време не им е известно за съществуването на външни планети и Меркурой, ако не го отъждествяват с Йазъ дало - звезда, която съпровожда Венера.
Догоните знаят, че звездите са отдалечени от Земята, а близко до нея е само Слънцето. Наричат Сириус „пъпа на света” и според тях той заеме главна роля в групата звезди, включващи съзвездието Орион и няколко близки (на небосвода) звезди.. Съвкупността от тези звезди съставлява „вътрешната система от звезди”, или „опората на основите на света”, непосредствено участваща в живота на Земята. „Външната система се състои от 2, по-далечни светила, които в по- малка степен се отразяват на човешкия живот.
Тази система образува „спирален земен свят” – Йалу Уло, който може да се наблюдава на небето като Млечния път – много ясно определение на нашата Галактика. Йалу Уло се върти около своята ос, минаваща през Полярната звезда и съзвездието Южен кръст.
Такива „спирални звездни светове” или според съвременната терминология – галактики, във Вселената са безкрайно много, а самата вселена е „безкарйна, но измерима”. Тя е населена с живи същества . На „другите земи” , според догоните живеят „рогати, опащати, крилати и пълзящи хора”,
Що се отнася до растенията, то на пример семената на тиквата и щавляка , преди да попаднат на Земята, „легнали на края на Млечния път и „покълнали в много светове на Вселената”.
„Бледният Лис” е герой на много цилки от митове и символизира засуха и безпорядък , и е в противоположност на Номо. Сред рисунките на догоните има например такава : „Лис се спуска в ковчег от звездата По”. На друга рисунка Слънцето и Сириус ( диаметъра на Сириус надвишава този на Слънцето) са съединени с крива, обикаляща всяко от светилата, подобно на трасе на космически полет.
Впрочем, не само Лис е дошъл на Земята с ковчег. Малко по- късно друг ковчег е донесъл на нашата планета Номо, които е изобразен от догоните като полу-човек, полу-змия, с гъвкави крайници без стави и с раздвоен език. Заедно с тях са дошли на Земята и предците на хората.
Този ковчег се е приземил след осемгодишно „люлеене” в небето, „вдигайки въздушен вихър с облаци от прах”.Хората, които в момента на спускането и удара при кацането видели блясъка на Сиги толо, присъствали при първия изгрев на Слънцето, което се издигнало от изток и от този момент осветило Вселената. Това описание до някаква степен също свидетелства за идване от системата на Сириус.
0 коментара:
Публикуване на коментар